Chceme jít cestou dlouhodobé koncepce, do nové sezóny máme v plánu se vydat cestou mladého perspektivního kádru, rozpovídal se o změnách sportovní ředitel Jan Schneider

Sezóna 2016/2017 je minulostí, před pár dny započala pro brněnské házenkáře letní příprava, se kterou přišlo hned několik změn. Tým je nejen pod vedením nového kouče, zároveň se kádr výrazně omladil společně s příchodem několika posil. První střípky novinek přinášíme právě nyní, a to v rozhovoru se sportovním ředitelem, Honzou Schneiderem!

V minulém ročníku jste skončili šestí po základní části a osmí po play-off. Tým nehrál špatně, porazil třeba pozdějšího mistra a držel se na dohled čela tabulky. Jak byste uplynulou sezonu ohodnotili?

S výsledky v základní části jsme byli spokojeni, cílem bylo postoupit do play-off a to se nám podařilo. Šesté místo bylo určitě dobrým počinem před finálovou částí sezóny, do které jsme ale také vkládali určité naděje. Je však třeba také říct, že herní projev v závěru základní části už nebyl ideální a tak jsme trochu těžili z dobrých výkonů v podzimní části soutěže. Zápasy play-off naše družstvo neodehrálo v přílišné pohodě, začali nás pronásledovat zranění a je třeba pravdivě přiznat, že jak Dukla, tak Frýdek s Karvinou měli na závěr sezóny více sil do hry. Vzhledem k tomu, v jakém stavu jsme v létě 2016 brněnský klub přebírali, však bereme z velké části tuto úvodní sezónu jako tak trochu zkušební.

 

S jakými změnami vstupuje tým do letní přípravy?

Především chceme jít cestou dlouhodobé koncepce. Brněnský klub si v posledních letech prošel těžkým obdobím a i bronzové medaile v ročníku 2014/2015 byly vykoupeny velkými dluhy. Když jsme v loňském roce přebírali klub, tak jsme už tehdy dobře věděli, že je třeba začít klub provozovat trvale udržitelným způsobem. Tedy začít se ještě více soustředit na práci s mládeží, která je důležitou a především nezbytnou součástí každého dobře fungujícího klubu. Dále bylo třeba snížit mzdové náklady extraligového družstva a naopak posílit jeho zabezpečení a investovat do kvalitní kondiční a herní přípravy a také regeneračního a rehabilitačního zázemí. Do letošní sezóny nastoupí jako hlavní trenér Jozef Hanták st., který se bude nyní v klubu věnovat na plný úvazek přípravě extraligového družstva a také intenzivně spolupracovat s trenéry mládeže na tvorbě celé klubové koncepce. Na budoucí spolupráci při organizování kondičního tréninkového procesu extraligového družstva a metodické podpoře klubu jsme se dohodli také s Radimem Pernickým.

 

 

Budujete zřejmě i nový tým. Kteří hráči z minulosti v něm už nebudou figurovat a na kom chcete stavět do budoucnosti?

Extraligové družstvo bylo pro letošní sezónu výrazně omlazeno, odešlo několik dlouholetých velkých opor družstva, jako například Michal Dostalík nebo Jiří Bavlnka. Extraligovou kariéru ukončil Jan Musil a Radek Mráz, hráčskou pak Dominik Ženatý a Jan Hubáček. V mužstvu dále nepokračují Tadeáš Zima a Lukáš Weintritt. V nové sezóně chceme stavět na mladém družstvu, které bude mít oporu ve zkušených hráčích, jako jsou Viktor Hastík, Tomáš Mičola, Jiří Havlát nebo Lukáš Koubek. Tým dále posílí slovenský reprezentační pivot Tomáš Adamčík, zkušení brankáři Bohumil Pšenica, který uplynulou sezónu působil v Litovli a Jakub Koňařík, který se do Brna vrací z Lovosic. Dále pak přicházejí odchovanci HC Zubří Tomáš Cáb a Ondřej Cabák, na hostování ze Vsetína člen juniorského reprezentačního výběru Radek Číž, Martin Hanták z maďarského Balmazújvárosi KK nebo Zdeněk Kukla z druholigového Sokola Telnice. Oproti předchozí sezóně se do týmu mnohem více zapojí také mladí hráči Ľuboš Hlipala, Jan Ipser, Vít Kučera, Robert Ždánský nebo Daniel Burget. V tomto týdnu jsou v Brně na testech také Kosta Petrović a Branko Dzigurski z Ork Mačva Bogatić, účastníka srbské Super B ligy. Další jednání o možných posilách probíhají a finální složení extraligového týmu bude oznámeno na konci přípravné fáze.

 

Kdy vám začíná letní příprava? Můžete z ní něco nastínit?

Letní příprava extraligového družstva začala už 10. července a probíhá dvoufázově. Koncem července pak absolvuje tým týdenní kondiční soustředění v Jihlavě. V průběhu měsíce srpna pak postupně přejdeme do fáze herní přípravy, máme v plánu také množství přípravných utkání a turnajů s týmy z České republiky, Slovenska a Rakouska. Do přípravy nastoupilo 24 hráčů, ze kterých se nyní tvoří jádro nového extraligového týmu.

 

S čím chcete vstoupit do nové sezony, jaké máte ambice?

Obecně se chceme vydat cestou mladého perspektivního týmu, který bude mít oporu v několika zkušených hráčích. Cílem je nabrat násobně větší kondici a předvádět rychlou moderní házenou. Vzhledem k tomu, že jsou naše finanční možnosti omezené a hráčský trh v České republice bohužel není velký, je samozřejmě těžké sestavit ideální tým, zejména co do tělesných parametrů jednotlivých hráčů. O to více se tak chceme soustředit na kvalitní fyzickou i herní přípravu a maximálně se tak vyvarovat problémům, které nás sužovaly koncem uplynulé sezóny. Cíle pro nadcházející sezónu budou vedením klubu stanoveny až na konci letní přípravy. Prioritou je však postupný růst výkonnosti, který budeme rozhodně sledovat z dlouhodobějšího hlediska, než jen z pohledu jedné sezóny.

 

----------

Sledujte nejen webové stránky, ale i sociální sítě klubu. Brzy odstartujeme postupné představování nového kádru. A budou následovat další novinky, to vše ještě před startem prvního kola extraligy, ve kterém si Brno změří síly s Karvinou!

SPOLEČNĚ ZA JEDEN TÝM, SPOLEČNĚ ZA KÉNIK!